A Sóballa tanösvény a világviszonylatban egyedülálló pannon szikesek legfőbb elemét, a klasszikus fehér vizű szikes tavi vízi élőhely együttest és a környező szikes élőhelyeket, a jellemző növény és állatfajokat mutatja be élményszerűen közeli módon, a Böddi-szék peremén.
A Böddi-szék déli része a szakemberek számára ismert túzok költőhely, a területen a 2000-es évek elején több alkalommal is került elő túzokfészek mezőgazdasági munkavégzés során. Ebből az időszakból fiókát vezető tyúkról is van adatunk a területről. A természetvédelmi őrszolgálat és a terepen dolgozó kollégák adatai azt bizonyítják, hogy a területen azóta is kis számú, de rendszeres fészkelő a túzok. A tojó vagy bizonyos években a tojók minden bizonnyal a közeli, mindössze 6 km távolságban lévő Soltszentimrei dürgőhelyről érkeznek a területre.
Gyülekező túzokcsapat a soltszentimrei pusztán 2020. márciusában (Fotó: Németh Á.)
Az elmúlt években közel 20 esetben figyeltünk meg túzokot a projekt területen. Néhány napja a Böddi-szék északi oldalán olyan szikes gyepterületről jeleztek munkatársaink túzok megfigyelést, ahonnan eddig nem volt adatunk; ez idáig a második észlelés a tó északi oldaláról. E két eset kivételével a tó déli oldaláról, a korábbról ismert fészkelőhely közeléből származnak az adatok.
A Böddi-szék északi oldalán március 19-én észlelt túzokok gyepterületről repültek át a szomszédos szántóföldre (Fotó: Bankovics A.)
A Böddi LIFE program a vizes élőhelyek és a túzok élőhelyként is számon tartott vízgyűjtő terület helyreállítása részeként nagy gondot fordít a szántó és gyepterületek szegélyének pontosítására, az elszántások visszagyepesítésére. A projekt részeként az elszántott gyepterületek spontán visszagyepesedését nyár végén és ősszel szárzúzással, illetve kaszálással segítjük mintegy 10 hektáron. Egyes helyszíneken a visszagyepesedést lucerna telepítése, mint köztes szántóföldi kultúra előzi meg.
Mivel a LIFE programunkban nagy szerepet kap a Böddi-szék gyepterületeinek legeltetése ez pozitív hatással lesz az itt fészkelő túzokok számára is. A kellő odafigyeléssel legeltetett gyepek táplálék kínálata megnő, ezáltal a fiókák életben maradási esélyei sokat javulnak. A területet övező szántók, bár fészkelő területnek (megfelelő odafigyelés mellett) alkalmasak, de a cseperedő túzokfiókák számára elegendő táplálékkal nem szolgálnak, így kiemelt fontosságú az elsődlegesen legeltetéssel zajló természetvédelmi kezelés révén a megfelelő mozaikos élőhely-szerkezet kialakítása, fenntartása.
A túzok csibe számára a gyepterületek jelentenek megfelelő táplálkozóterületet (Fotó: Németh Á.)
2020. 03. 30.
Szöveg: Németh Ákos, Sápi Tamás, Mile Orsolya
Fotók: Vajda Zoltán (címlap), Németh Ákos, Bankovics András